Za ile pojedziesz na wycieczkę przyrodniczą?

Autor - Sty 7, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

pieniadzeCeny są głównym czynnikiem ograniczającym rozwój turystyki przyrodniczej. W rzeczywistości jednak nie są one tak bardzo wysokie we wszystkich przypadkach. Każdemu, kto uważa, ze 13 tysięcy za podróż do Kanady to za dużo, proponuję sprawdzić ceny samych tylko biletów lotniczych. Już to pochłania lwią część całej kwoty, a na tym polu nie da się wynegocjować niższej ceny, niestety.

Najtańsze wycieczki przyrodnicze, krótkie, kilkudniowe wypady w Polskę: Puszcza Białowieska, Sudety, Beskidy, to koszt rzędu kilkuset złotych od osoby, więc kwota porównywalna, a nawet niejednokrotnie niższa niż ta, jaką musielibyśmy dysponować, żeby zafundować sobie tygodniowy weekend nad morzem (liczony i tak bez wyżywienia w smażalni ryb, ma się rozumieć).

Z wycieczek zagranicznych, najtańsze są te do państw ościennych, a wśród nich prym wiedzie Białoruś. Za mniej więcej tygodniową wyprawę przyrodniczą w prawie niezmienione przez człowieka tereny bagien i mokradeł nad Prypecią można udać się za około półtora do dwóch tysięcy złotych, i to wliczając już w to skomplikowane procedury wizowe Białorusi. W dalszej kolejności możemy pojechać, dorzucając jeszcze jeden tysiąc, w okolice Salzburga, a za około 5-6 tysięcy można znaleźć oferty tygodniowych lub dziesięciodniowych wycieczek przyrodniczych w okolice Pirenejów, delty Ebro i całego Półwyspu Iberyjskiego.

Idźmy jednak dalej: wyprawa do Kanady to około 13-15 tysięcy złotych plus jeszcze 2-3 tysiące, bo tu zwykle nie wszystko wliczone jest w cenę, a na Madagaskar 16-20 tysięcy i jeszcze ze 3 lub 4 na wycieczki fakultatywne. O ile w przypadku Kanady głównym generatorem kosztów jest sam transport, o tyle już w przypadku Madagaskaru trochę więcej wydaje się na noclegi, ponieważ tutaj z reguły wyprawy trwają około 3 tygodni (to i tak za mało, żeby poznać wyspę).

Jeśli chodzi o turystykę przyrodniczą, raczej nie ma w tej branży co liczyć na oferty first i last minute. Ceny są praktycznie stałe, mogą zmienić się jedynie w zależności od wybranych wariantów noclegów lub wyżywienia, jeśli oczywiście jest tu jakieś pole manewru. Co ważne, większość cen zawiera już wszystkie opłaty celne, administracyjne, koszt ubezpieczeń i wszystkie usługi na miejscu, więc ostatecznie i tak sytuacja jest jaśniejsza niż w przypadku niektórych klasycznych wycieczek turystycznych.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *