Turystyka przyrodnicza- to się ogląda

Autor - Mar 25, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

turystaTurystyka przyrodnicza ma to do siebie, że jej celem rzadko są miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez tłumy turystów „plażowych”. W tym przypadku ogląda się przede wszystkim najcenniejsze obiekty przyrodnicze, co oczywiście nie wyklucza w żadnym razie korzystania również z dobrodziejstw cywilizacji.

Ogląda się to, co jest najłatwiejsze do zobaczenia. Po pierwsze więc krajobrazy. Każde miejsce ma jakiś swój unikalny charakter i nie ma tu znaczenia, ile w tym krajobrazie jest efektem działalności człowieka. Dostrzega się całość i jako całość się taki krajobraz zapamiętuje. Jednak przecież nie są to wycieczki krajoznawcze, więc trzeba oglądać coś jeszcze. Ze zwierząt zwykle stawia się na ptaki, bo najbardziej charakterystyczne, liczne, łatwe od odróżnienia przynajmniej w jakimś zakresie. Jeśli zaś chodzi o rośliny, najszybciej zauważyć oczywiście drzewa, a dopiero później rośliny kwiatowe, cho tu już różnice często są subtelniejsze niż w świecie zwierząt.

Tak naprawdę każdy jedzie na wycieczkę przyrodniczą z własnymi zamiarami i własnym bagażem doświadczeń, dlatego każdy będzie szukał czegoś zupełnie innego. Swoistymi wyprawami przyrodniczymi są także wyprawy wędkarskie. Zwykle ich charakterystyka sprzyja wyłączeniu ich do odrębnej kategorii turystyki z wędką, ale w gruncie rzeczy cel obu typów turystyki jest często identyczny.

Ogląda się to, co zwraca uwagę, a więc najróżniejsze obiekty, których się wcześniej nie widziało. W tym celu wcale nie trzeb jechać daleko: mieszkańcy okolic wybrzeża z zaciekawieniem oglądają skalne ostańce, ale już mieszkańcy Jury nieszczególnie są zainteresowani formami krasowymi, za to morze generalnie jest im w smak. Zwracamy przecież uwagę na to, co w otoczeniu jest nowego. Dlatego taką popularnością cieszą się wyprawy egzotyczne. Krajowe też są pasjonujące, ale brakuje im tej nowości. Na Madagaskarze nic nie jest takie samo, a w Puszczy Białowieskiej podobieństwa są jednak wyraźne dla każdej osoby z naszej strefy klimatycznej. Nie oznacza to jeszcze, że wyprawy dalsze zawsze mają więcej walorów edukacyjnych, ale turystyka przyrodnicza to przede wszystkim rekreacja, a dopiero na drugim miejscu nauka, więc chodzi o odczuwanie przyjemności z oglądania świata.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *