Turystyka przyrodnicza- czym jest

Autor - Kwi 20, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

turystykaTurystyka przyrodnicza w ostatnich latach staje się coraz bardziej modna. Tak naprawdę jednak świadomość tego, czym jest taki rodzaju turystyki, jest cały czas niewielka. Wiele osób myli ją z survivalem, a nawet z turystyką wiejską. Tak naprawdę turystyka wiejska jest po prostu formą turystyki nakierowaną na zwiedzanie i poznawanie obiektów i obszarów o dużym znaczeniu przyrodniczym. Nie oznacza to od razu odcięcia od cywilizacji.

Turystyka przyrodnicza to forma zorganizowanej turystyki, w której pod okiem doświadczonego przewodnika turysta poznaje pewne miejsca od strony zwykle pomijanej przez oficjalne przewodniki. Jest to poniekąd forma edukacji turystycznej, ponieważ ideą wypraw turystycznych o charakterze przyrodniczym jest nie tylko pokazywanie przyrody, ale także próba jej zrozumienia i interpretacji, choć przecież nie musi się to odbywać wprost. Turystyka przyrodnicza może być uprawiana niezależnie od dystansu i poziomu trudności trasy. Wiele wypraw przyrodniczych jest organizowanych w szczególnie cenne rejony Polski- Puszcza Białowieska, Beskidy, Sudety- wszędzie tam można obcować z przyrodą w jej naturalnym stanie.

Bardzo ważne jest, aby na miejsca docelowe turystyki nie wymierać miejsc po prostu niezmienionych. Podstawowym atutem miejsca ma być jego wartość przyrodnicza. Czasem siedliska ruderalne są równie cenne co naturalne, choć oczywiście przyjemność z oglądania tych ostatnich jest dla wielu osób zdecydowanie większa. Punkt docelowy jest jednak wybierany praktycznie dowolnie. Chodzi jednak zawsze o postrzeganie przyrody jako pewnej całości, choć oczywiście przewodnicy też mają swoje specjalizacje- część z nich to zapaleni ornitolodzy, inni znów pasjonują się botaniką, a są i ludzie renesansu, dla których turystyka przyrodnicza to umiejętność połączenia walorów naturalnych i kulturowych.

Turystyka przyrodnicza w szerokim ujęciu wymyka się klasycznemu podziałowi, ponieważ jej celem są często miejsca, które z punktu widzenia przeciętnego turysty są nieatrakcyjne. Przykład? Kanada- każdy, kto chce tam pojechać, a przynajmniej prawie każdy, wybiera to miejsce nie ze względu na zabytki architektoniczne, bo tych jest niewiele, ale właśnie ze względu na walory przyrodniczo krajobrazowe.

Tagi: , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *