Turystyka przyrodnicza- co jest w cenie?

Autor - Mar 19, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

pieniadzeWyprawy turystyczne dla przyrodników trochę kosztują. Nawet niedługa wyprawa to koszt rzędu dwóch- trzech tysięcy złotych za osobę, a wycieczki do Kanady czy na Madagaskar kosztują przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych od osoby. Co więc jest w cenie?

Wszystko tak naprawdę zależy od organizatora i od wyprawy. Standardem jest, że w cenę wycieczki wlicza się wszystkie przejazdy czy przeloty- zarówno te do miejsca docelowego, jak później, między kolejnymi punktami wycieczki. Nie różni się to więc pod tym względem od wycieczek organizowanych przez normalne biura podróży. W przypadku droższych wypraw, zwykle część wycieczek na miejscu, na przykład rejsy statkami wielorybniczymi, jest wycieczkami fakultatywnymi, żeby nie podnosić kosztów całej wyprawy, ale w przypadku wypraw bliższych, a więc tańszych, jakieś spływy czy rejsy zwykle jednak wlicza się ww cenę.

W cenie wycieczki zazwyczaj znajdują się też noclegi z wyżywieniem. Jeśli chodzi o noclegi, to właściwie nie ma w tym zakresie wyjątków, natomiast wyżywienie, z powodów takich samych jak koszt wycieczek fakultatywnych, czasem nie jest wliczane w cenę wyprawy. To jednak dość rzadkie przypadki i organizatorzy stosują je jedynie wyjątkowo tam, gdzie baza gastronomiczna jest rozbudowana i gdzie żywienie zbiorowe dla całej wyprawy nie miałoby uzasadnienia ekonomicznego.

W większości przypadków cena obejmuje także bilety wstępu do parków czy rezerwatów- w Polsce jest to swego rodzaju novum, natomiast w wielu krajach za wstęp na teren rezerwatu płaci się od zawsze. Zwykle nie są to duże kwoty, ale biorąc pod uwagę, że w czasie jednej wyprawy zazwyczaj odwiedza się kilka, a niekiedy nawet kilkanaście parków narodowych i rezerwatów, kwota ta dość mocno wzrasta.

W wielu przypadkach w cenę wliczany jest także koszt uzyskania wiz turystycznych, o ile organizator przyjmuje na siebie obowiązek ich załatwienia. Tak jest na przykład z wycieczkami na Białoruś. Są też takie kraje, gdzie wprawdzie obowiązku wizowego nie ma, ale mogą pojawić się inne formalności prawne lub celne, których koszt trzeba będzie pokryć.

No i oczywiście, sprawa podstawowa, cena wycieczki obejmuje usługę przewodnictwa przyrodniczego, świadczoną przez przewodnika, którym zresztą nierzadko jest sam organizator wycieczki.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *