Turystyka przyrodnicza a świadomość środowiskowa

Autor - Kwi 1, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

motyl-na-kwiatkuPojęcie świadomości środowiskowej pojawia się ostatnimi czasu w najróżniejszych miejscach. Gwoli ścisłości ustalmy, że jest to świadomość i znajomość związków, jakie łączą człowieka i środowisko, znajomość sposobów, w jakie człowiek modyfikuje środowisko oraz pełna świadomość tego, jakie zmiany w ten sposób może wprowadzić. Przy takim ujęciu problemu, trudno jest nie spojrzeć na turystykę przyrodniczą, jako pewien sposób przeprowadzania działań z zakresu edukacji środowiskowej.

Wyprawy przyrodnicze w miejsca niezmienione przez człowieka, ale także te, które odbywają się bezpośrednio w sąsiedztwie największych miast, zdecydowanie mogą uświadomić każdemu, w jaki sposób ludzie wpływają na środowisko i jakie zmiany wywołuje to w funkcjonowaniu ekosystemów. Oczywiście nikt nie jedzie na wyprawę przyrodniczą z zamiarem nauczenia się o kwaśnych deszczach albo problemie przenawożenia. Tu, bez jakiejkolwiek wiedzy teoretycznej, bez zagłębiania się w szczegóły techniczne, po prostu widać, jak człowiek zmodyfikował środowisko.

Elementem zwiększającym świadomość środowiskową turysty-przyrodnika, jest też po prostu budowa potężnej wiedzy na temat różnych ekosystemów i biotopów. Każda wyprawa jest inna, nawet gdyby wybrać się kolejny raz dokładnie w to samo miejsce. Z takich wycieczek można nauczyć się wiele, ponieważ na własne oczy obserwuje się różnorodność, jej zmiany, kierunki tych przemian, a mając podstawową wiedzę o cywilizacji bez problemu można powiązać je z niektórymi działaniami ludzi- często zresztą nieświadomymi.

Rozwój turystyki przyrodniczej jest więc szansą na budowę takiej podstawowej świadomości. Ludzie, którzy wyjadą na przyrodoznawczą wyprawę, wrócą z niej mądrzejsi. Nie każdy jedzie na wycieczkę dlatego, że jest zapalonym ptasiarzem. Taka osoba poradzi sobie nawet bez przewodnika. Na wyprawy przyrodnicze często jeżdżą ludzie po prostu znudzeni klasycznym wypoczynkiem i dopiero od takiego wyjazdu przecierają oczy ze zdumienia, ponieważ dopiero wtedy po raz pierwszy zwrócili uwagę na różnorodność, na barwność świata w każdym jego przejawie. Dlatego też turystykę przyrodniczą warto promować, ale trzeba dbać, aby nie utraciła ona swojego charakteru wypraw edukacyjnych, choć nazwa ta jest straszna.

Tagi: , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *