Stopnie trudności tras.

Autor - Cze 13, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

kierunekPoza kosztem niektórych wycieczek, czynnikiem, który ogranicza popyt na wyprawy przyrodnicze, może być obawa związana z niewiarą we własne siły i możliwości. Specjalnie dlatego w ofertach biur turystyki przyrodniczej znajdują się naprawdę różne propozycje, które zostały przygotowane w taki sposób, aby można było wybierać sobie wycieczkę również według stopnia trudności. Oczywiście najłatwiejsze są te w niedużej odległości, ponieważ klimat blisko jest bardziej sprzyjający (czyli znajomy, bo „umiarkowany” korzystny szczególnie nie jest).

Oczywiście warunki klimatyczne robią swoje, ale podstawową trudnością mogą być odległości, jakie jednak trzeba przejść, żeby dostać się w określone miejsce. Z tym nie ma problemu, ponieważ wiele tras jest zaplanowanych tak, że wycieczki na miejscu odbywają się w niedużej odległości od bazy wypadowej, więc zawsze można się wycofać. A tam, gdzie jednak powrotu nie ma, też są wycieczki, gdzie te odległości między postojami są mniejsze lub większe.

Stopień trudności wyprawy będzie wreszcie zależał od rodzaju terenu. Trasa wokół Jezior Salzburskich należy do bardzo prostych, wszystkie szlaki są świetnie przystosowane dla potrzeb turystów, różnice wzniesień nie są wcale duże, więc ogólnie warunki sprawiają, że jest to trasa rekreacyjna. Trochę inaczej rzecz ma się z wycieczkami dla miłośników ornitofauny, których istotnym elementem jest „wydeptywanie” pewnych gatunków albo uganianie się za nimi po jakichś mokradłach. Tu bez kondycji będzie naprawdę trudno nadążyć i trasy takie polecane są raczej dla zaprawionych w bojach turystów-przyrodników.

Zawsze jeszcze zostają krótkie, często na przykład weekendowe wyprawy po Polsce. Od nich tak naprawdę można rozpoczynać swoją przygodę z turystyką przyrodniczą. Zanim na dobre zapalimy się do tego pomysłu, warto sprawdzić własne siły i upewnić się, że właśnie tak chcemy spędzać wolny czas. Dzięki temu, że nie jedzie się daleko, również koszt jest niski, a i poziom trudności zwykle najwyżej umiarkowany.

Bardzo ważna jest zasada przygotowywania się. Nie jest to tak, jak w przypadku wakacji w Złotych Piaskach, gdzie wystarczy trening w wielogodzinnym leżeniu bez ruchu. Tu jednak przydałoby się, zwłaszcza przed dłuższą wyprawą, trochę się przyłożyć i zadbać o siebie.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *