Południowa Hiszpania

Autor - Lip 8, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

gory-w-hiszpaniiPółwysep Iberyjski ma bardzo specyficzne położenie, które sprawia, że od wielu lat jest to najpopularniejsze miejsce docelowe dla turystyki przyrodniczej w Europie. We florze hiszpańskiej znajduje się ponad 8 tysięcy gatunków roślin. Jedynie w Grecji liczba ta jest większa, ale znów w Grecji nie ma co marzyć o spotkaniu tylu ptasich drapieżników.

O Hiszpanii można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest obszarem niezmienionym przez człowieka. Od czasów Cesarstwa Rzymskiego Hiszpania była dynamicznie zmieniana przez ludzką działalność. Nie do końca znana jest odpowiedź na pytanie „jak”, ale uchowały się tu niemal wszystkie gatunki dużych i średnich drapieżników, w tym niedźwiedzie, wilki, rysie oraz żenety.

Najlepszym okresem dla turystyki przyrodniczej w Hiszpanii jest przełom kwietnia i lipca. Wtedy w każdym zakątku kraju rozbrzmiewają odgłosy ptasich walk lub treli. Toki trwają niezbyt długo, a po wszystkim zapada zdecydowanie większy spokój.

Warte obejrzenia są masywy Sierra Nevada. 70 gatunków endemicznych roślin to więcej, niż w jakimkolwiek innym zakątku europy, nawet niż w uznawanych za centrum endemizmy Alpach. W górach śnieżnych można oglądać rozmaite formacje roślinne. Część z nich jest dla tych terenów naturalna, a części nie byłoby, gdyby nie działalność człowieka.

Ważnym etapem podróży przyrodniczych jest jedyny niezmieniony przez człowieka fragment hiszpańskiego wybrzeża,  Cabo de Gata-Nijar, czyli Koci Przylądek. Miejsce to wyróżnia się zbiorowiskami sucholubnych roślin, wśród których prym wiodą opuncje i rosnące w dużych odległościach od siebie agawy.

Szczególną atrakcją są okolice koryt rzek i potoków, które na większym obszarze Hiszpanii nie są uregulowane, więc zachowują swój pierwotny, naturalny charakter. Dzięki temu można zobaczyć tu nie tylko ptaki, ale duże ssaki, sporą liczbę gadów, a także średnio liczne płazy.

Wyprawa do Hiszpanii jest dobrą opcją ze względu na niedużą odległość, relatywnie niskie ceny i fakt, że miejsce to jest autentycznie przyjazne turystom-przyrodnikom. O bogactwie tego regionu niech świadczy fakt, że to tutaj prowadzone są badania naukowe nad wybiórczością siedliskową wielu gatunków, na podstawie których przygotowuje się programy ochronne.

Tagi: , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *