Podróże do Meksyku

Autor - Cze 10, 2013 w Podróże, Polecamy, Turystyka | 0 comments

meksykMeksyk jest przez media opisywany jako kraj o niskim poziomie bezpieczeństwa, ale też niezwykłych walorach przyrodniczych. Oba spostrzeżenia są trafne, przy czym turyści nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo, natomiast walory przyrodnicze można by długo opisywać. Meksyk jest krajem o niezwykle wysokim współczynniku różnorodności. Samych gatunków ptaków żyje tu dwa i pół raza więcej gatunków niż w Polsce, czyli ponad 1000.

Wycieczki przyrodnicze do Meksyku zwykle zaczynają się na Półwyspie Jukatan. Tam można przy okazji zażyć kąpieli w Morzu Karaibskim, co jest marzeniem naprawdę wielu ludzi, ale także podziwiać niezwykłe bogactwo tutejszej przyrody. Bardzo silnie rozwinięte formy krasowe, jaskinie, ostańce i wyschnięte koryta rzeczne porośnięte są lasami. Na wybrzeżach występują gęste lasy mangrowe, w których, poza ptakami, można spotkać wiele gatunków meksykańskich gadów.

Podróże do Meksyku nie są jednak tylko podróżami przyrodniczymi. Właściwie nie da się tu pominąć ruin któregoś z miast Majów, które zresztą są i tak siedliskiem dla wielu rzadkich, często reliktowych, gatunków roślin, zwłaszcza paprotników, oraz zwierząt.

Niektóre części Meksyku, jak na przykład rezerwat Sian Ka’na są praktycznie niezmienione przez człowieka. Oczywiście wprowadzone tu zostały pewne zmiany, natomiast często są one niezauważalne. Akurat w tym rezerwacie możemy także oglądać rafę koralową. Ta nie została wprawdzie bezpośrednio silnie przekształcona przez ludzi, ale ogrzanie wód oceanicznych oraz wzrost stopnia ich zanieczyszczenia nie pozostały bez wpływu na jej wygląd i funkcjonowanie.

Innym wspaniałym miejscem jest wyspa Cozumel,Wyspa Jaskółek, na której można obserwować aż trzy endemiczne gatunki ptaków, co jest ilością bardzo dużą, jak na zwierzęta w tak dużym stopniu mobilne.

W Meksyku panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki przyrodniczej. W miejscach szczególnie atrakcyjnych można zatrzymać się na nocleg w hotelu, przy czym pod pojęciem „hotel” zwykle należy rozumieć raczej bazę noclegową o parametrach porównywalnych z europejskimi hotelami, co dodaje smaczku całej wyprawie. Na zapoznanie się, choćby powierzchowne, z Meksykiem, wypada zarezerwować sobie przynajmniej dwa tygodnie.

Tagi: , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *