O co dopytać w biurze?

Autor - Mar 12, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

kierunekTurystyka przyrodnicza dostarcza naprawdę wielu emocji, ale by móc je przeżywać w pogodnym nastroju, trzeba mieć pewność co do wszystkich detali związanych z organizacją wyprawy. Ponieważ, podobnie jak w normalnych biurach podróży, nie wszystkie informacje muszą być zawarte w folderach i informatorach, warto o parę szczegółów dopytać.

Po pierwsze, należy ustalić, co jest wliczone w cenę, a co nie. W miarę możliwości należy również ustalić, ile pieniędzy będzie nam potrzebne na dodatkowe wydatki. Zwykle takie informacje są podawane przez organizatora, ale to w końcu sprawa podstawowa, więc dopytać nie zaszkodzi. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kwestie wyżywienia i ewentualnych wycieczek fakultatywnych.

Jedna w najważniejszych, o ile nie najważniejsza rzecz: ubezpieczenie. Będziemy potrzebowali dwóch rodzajów ubezpieczeń: KL i NNW. Pierwsze z nich, ubezpieczenie kosztów leczenia, pokryje nasze wydatki, gdybyśmy musieli skorzystać z pomocy medycznej na miejscu. Oczywiście, jeśli wybieramy się na wyprawę po Polsce, nie będzie nam ono potrzebne. Jeśli natomiast podróżujemy po którymś z krajów UE, warto mieć ze sobą kartę europejską. NNW pozwoli nam na uzyskanie odszkodowania, gdyby cokolwiek stało się w czasie wyprawy. Oczywiście warto przygotować sobie kopie polis i ich skany- na wszelki wypadek. Zwykle ubezpieczenia wliczone są w cenę, ale jeśli nie, koniecznie musimy je wykupić, zwracając uwagę na zakres terytorialny i czasowy ubezpieczeń.

Warto też, zanim zapiszemy się na wyprawę, dopytać o ewentualne szczepienia. Zwykle nie są one obowiązkowe, ale wyjeżdżając do krajów o niższym standardzie sanitarnym warto zrobić (lub powtórzyć) szczepienie przeciwko WZW, a organizator może podpowiedzieć, jakie jeszcze lokalne paskudztwa mogą nam zaszkodzić. Koszt szczepień oczywiście musimy pokryć z własnej kieszeni, ale nie warto na tym oszczędzać w myśl zasady „łatwiej zapobiegać, trudniej leczyć”. Uwaga- szczepić należy się jakiś czas przed wyjazdem, na wypadek, gdybyśmy po szczepionce odczuwali silniejsze osłabienie.

Dopytać też należy na przykład o maksymalny ciężar bagażu oraz, co ważne zwłaszcza w kontekście historii kilku ostatnich lat, o ubezpieczenie na wypadek upadłości biura, które organizuje wyprawę.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *