Madagaskar

Autor - Maj 19, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

wodospad-na-madagaskarzeDla wszystkich, którzy uprawiają turystykę przyrodniczą, Madagaskar jest niemal świętym Graalem. Niestety, na początku trzeba ostudzić zapał, bo wyprawa taka wymaga sięgnięcia dość głęboko do kieszeni, ale z pewnością jest warta każdych pieniędzy.

Opisanie Madagaskaru w krótkim artykule nie jest możliwe. Dość powiedzieć, że stopień endemizmu jest tu gigantyczny i wynosi około 80%. Około, ponieważ lista gatunków zamieszkujących tę wyspę, wydłuża się z każdym rokiem, a praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie dokonano tu kilku stwierdzeń „nowych dla nauki”.

W tym miejscu powinien znaleźć się opis parków narodowych i rezerwatów, ale się nie pojawi, bo ich nazw i tak większość Polaków nie jest w stanie przeczytać. W każdym razie spotkanie lemurów, i kameleonów jest obowiązkowym punktem programu. Samych lemurów opisano tu trzydzieści gatunków, a kameleonów jeszcze więcej. Liczna jest również ornitofauna, a na prawdziwe rarytasy mogą też zapolować miłośnicy płazów.

Madagaskar nie jest jednak miejscem niezmienionym przez człowieka. Wprawdzie wyjątkowość tutejszej przyrody skłoniła władze do rekultywacji olbrzymich terenów, ale jednak większość wyspy jest przystosowana w taki czy inny sposób dla potrzeb turystów. Nie odbiera to jednak radości zwiedzania choćby ogrodu botanicznego położonego w samym sercu lasu deszczowego.

Przygotowane szlaki w parkach i rezerwatach sprawiają, że uprawianie turystyki na Madagaskarze jest niemal proste. Niemal, bo nadmiar wrażeń może wyczerpywać. Prawdziwy miłośnik przyrody będzie miał więc poważny dylemat, czy zdrzemnąć się parę godzin przed kolejnym intensywnym dniem, czy jednak zmobilizować się na poszukiwania gatunków, które aktywne są o zmierzchu. Oczywiście obserwacje tych aktywnych o świcie też są niemal obowiązkiem.

Przyroda Madagaskaru praktycznie nigdy nie zasypia. Wśród całego bogactwa przyrody są tutaj również roślinożerne nietoperze i wiele ssaków o nocnym trybie życia. Choć Madagaskar nie jest gigantyczną wyspą, nie ma, i nigdy zresztą nie będzie, takich wypraw przyrodniczych, które pozwoliłyby poznać dogłębnie całą wyspę. Trzytygodniowa wycieczka to ledwie muśnięcie powierzchni tematu. Trzeba by całego życia, żeby zdążyć się nacieszyć madagaskarską przyrodą, ale niestety, każda wyprawa kiedyś ma swój kres i żadne fotografie nie są w stanie oddać całego bogactwa przeżyć.

Dla osób zainteresowanych wyjazdem więcej informacji można znaleźć tutaj:

http://www.travelin.pl/panstwo/madagaskar

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *