Laponia

Autor - Cze 28, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

rzeka-w-laponiiLaponia to miejsce dla większości turystów kompletnie pozbawione atrakcji, może z wyjątkiem bardzo różnorodnej kultury Saamów. Ostatecznie jednak wycieczek do Laponii ze świecą szukać w katalogach biur podróży.

Niezwykłe jest tam dokładnie wszystko. Od samej długości dnia, która już pod koniec kwietnia osiąga 15-16 godzin, po różnorodność gatunkową. Roślin wielu tu nie znajdziemy. Zarośla tundrowe są niskie, karykaturalnie powykręcane i nieszczególnie obfite, ale za to świat zwierzęcy jest już zdecydowanie bardziej różnorodny. Dominują tu ptaki. Dużych ssaków jest niewiele, a małe trudno wypatrzeć. Ludzie nie pozostawili tu raczej zbyt wielu śladów swojej obecności. Może nie jest to do końca miejsce niezmienione przez człowieka, ale ingerencja w środowisko jest na tyle niewielka, że można jej nie zauważyć.

Za kołem podbiegunowym całe życie kwitnie w sezonie wegetacyjnym. Jest on skrajnie krótki, dlatego wszystko dzieje się szybko. Kwiaty są w stanie zakwitnąć w dwa dni, a już pierwsze cieplejsze dni mogą zainicjować gody głuszców. Przy dużej dozie szczęścia można spotkać tu nawet sowy śnieżne. Nie jest to jednak łatwe, ale jeśli gdziekolwiek w naturze chcemy je zobaczyć, to trzeba się wybrać właśnie do Laponii.

W rezerwatach przyrody na tym terenie chroni się niedźwiedzie, wilki i rosomaki, zwierzęta, o których u nas głównie się słyszy, a które rzadko się widuje. Tutejsze parki narodowe chronią całe ekosystemy. Są rozległe i nieszczególnie często odwiedzane przez turystów, więc zwierzęta nie wystrzegają się okolic szlaków.

Wyprawa do Laponii nie jest, jak sądzą niektórzy, wyprawą arktyczną. Wprawdzie trudno tu mówić o upale, ale jedyne pamiątki po zimowym śniegu to podmokłe obszary tundry. Im bardziej na południe, tym bardziej krajobraz zmienia się w leśną równinę. Również tajga jest pełna niespodzianek, które ciekawy i wprawny obserwator dostrzeże. Lasy te w niczym nie przypominają znanych nam borów sosnowych. Są bardziej świetliste, niższe, a i skład gatunkowy jest inny. To sprawia, że także świat zwierzęcy bardzo różni się do tego, jaki można obejrzeć w innych częściach świata.

Wyprawy przyrodnicze do Laponii to jedna z tych nielicznych okazji, w których można podziwiać rzeczywiście dziewicze piękno przyrody.

Tagi: , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *