Kiedy jechać na wyprawę przyrodniczą?

Autor - Lut 26, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

wyprawaWyprawy przyrodnicze organizowane są przez sporą część organizatorów przez większą część roku. Niektórzy z góry wyznaczają po jednym terminie na każdą wyprawę, a inni znów zostawiają pełną dowolność klientom. W pierwszym przypadku możemy liczyć na to, że wyprawa odbędzie się w najlepszym terminie, ale w drugim to my musimy taki najlepszy termin wybrać. W zasadzie wszystko zależy od naszych preferencji, ale warto ten termin ustalić korzystając z paru ważnych informacji.

Po pierwsze, należy termin dopasować do tego, co chcemy zobaczyć. Ptasiarze szykują się na sezon lęgowy albo tokowiska, botanicy zwykle na okres kwitnienia roślin, osoby, które „tylko patrzą”, wybierają ten czas, kiedy krajobraz jest najefektowniejszy, cokolwiek to oznacza według każdego turysty z osobna.

Okresy lęgowe ptaków w większości przypadają na okres od marca do lipca, ale oczywiście zależy to od gatunku i miejsca, w które się wybieramy. Gatunki północne swoje gody zwykle odbywają w marcu i kwietniu, aby wyprowadzać legi wtedy, kiedy baza pokarmowa jest najbardziej obfita. Jeśli chodzi o miłośników świata roślin, ci mają trochę trudniej, bo rośliny zdecydowanie bardziej niż zwierzęta wrażliwe są także na pionowe zmiany klimatyczne, a więc w górach, im wyżej, tym później zaczyna się sezon wegetacyjny i na wysokogórskich łąkach pierwsze kwiaty mogą zakwitać wtedy, kiedy całe pogórze już dawno jest w szczycie kwitnienia.

Największy wybór mają jednak ci, którym zależy po prostu na pięknych widokach. Tak naprawdę to już kwestia dowolna, ale też warto wiedzieć, kiedy na przykład zakwitają stepy, kiedy woda w jeziorach jest najbardziej przejrzysta, kiedy na morzu pojawiają się efektowne fale, a kiedy lasy zaczynają zmieniać kolor na złoty (ewentualnie czerwony, jeśli mówimy o Ameryce Północnej).

Wybór terminu warto oprzeć na relacjach osób, które już wróciły ze swojej wyprawy. Zwykle nietrudno do takich opisów dotrzeć, więc można znaleźć ciekawe informacje na temat lokalnych środowisk. Jeśli jednak organizator jest profesjonalistą, prawdopodobnie sam podpowie nam, jaki termin jest najlepszy, o ile oczywiście my powiemy jemu, na czym zależy nam najbardziej.

Właśnie ta swoboda jest największą zaletą wypraw przyrodniczych i ich nieodzownym elementem. Niestety przyroda bywa kapryśna i czasem, mimo najszczerszych chęci, nie uda się nam zobaczyć tego, co na liczyliśmy- trudno, taki urok.

Tagi: , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *