Katalonia

Autor - Cze 22, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

congost-de-mont-rebeiW samej Europie jest wiele miejsc, które idealnie nadają się do uprawiania turystyki przyrodniczej. Jedną z takich lokalizacji jest z pewnością Katalonia. Bogactwo przyrodnicze tego obszaru, zarówno jeśli chodzi o przyrodę nieożywioną, jak i o elementy biotyczne, w pełni wyjaśnia, dlaczego czasem region ten nazywa się „kontynentem w miniaturze”.

Dla miłośników przyrody, Hiszpania to przede wszystkim trzy najważniejsze biotopy: mokradła, góry oraz stepy.

Jeżeli chodzi o mokradła, to delta rzeki Ebro jest najokazalszym z nich. Od kilkudziesięciu lat prowadzone są tutaj badania naukowe na najróżniejszych gatunkach ptaków, zwłaszcza jeżeli chodzi o ich wybiórczość siedliskową. Ponieważ występują tutaj różne rodzaje mokradeł, różne typy fenologiczne siedlisk, również amatorzy znajdą tutaj niezapomniane wrażenia.

Pireneje są skarbem dla miłośników gadów oraz ptaków. Szata roślinna tutaj nie jest może aż tak szczególna, natomiast w połączeniu z ogólnymi walorami krajobrazowymi trudno jest nie uznać jej za imponującą. Pireneje są atrakcyjne z jeszcze jednego powodu. Ich obszar jest w zdecydowanej większości praktycznie nieprzekształcony przez człowieka. Spotkamy tu wprawdzie garstkę turystów, ale to również będą wyłącznie ludzie, którzy w góry idą dla odpoczynku. W Pirenejach znajduje się również kilka bardzo malowniczych przełomów, które stanowią zresztą prawdziwe oazy życia.

Stepy katalońskie nie są z pewnością tak imponujące, jak Pireneje, za to warto je zobaczyć z zupełnie innego powodu. Są to mianowicie jedne z nielicznych stepów, które przetrwały w niezmienionej postaci. Są tym cenniejsze, że to rzadka odmiana stepów tymiankowych. Rarytasy przyrodnicze to nie jedyny powód, dla którego warto tu zajrzeć. Istotne są również wrażenia estetyczne: stepy tymiankowe są bardzo aromatyczne, a zapachu stepowej roślinności nie da się pomylić z niczym innym. To również rzadkość na skalę europejską, aby przyrodę można było nie tylko oglądać, ale także powąchać.

Wyprawy do Katalonii są dość tanie, odbywają się praktycznie przez cały rok, choć najwięcej wypraw turystycznych realizuje się w pierwszej połowie kwietnia, bo wtedy okolica wygląda najpiękniej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić ten rejon o dowolnej innej porze roku- na pewno będzie to wspaniałe przeżycie.

Tagi: , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *