Kanada Zachodnia

Autor - Maj 11, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

jezioro-goodwinSą takie miejsca, które można zwiedzać nie tygodniami, ale całymi latami, i nigdy nie trafić w miejsce podobne do tego, w którym się już wcześniej było. Jednym z takich miejsc jest Kanada Zachodnia. Na przestrzeni około 1000 kilometrów można zobaczyć kilkadziesiąt różnych od siebie biotopów. Wprawdzie typologicznie często będą to tereny, które nazwiemy tak samo, ale fenologia terenu, spotkane zwierzęta- wszystko to będzie zupełnie inne.

W Kanadzie niewiele jest atrakcji „turystycznych”. Ten kraj jest atrakcyjny ot tak, sam z siebie. Ogromne połacie terenu są prawie niezamieszkałe, ale akurat zachodnia część ma jeszcze dość gęstą sieć osadniczą. Mimo tego wielkie tereny parków narodowych i rezerwatów sprawiają wrażenie, jakby ludzie zaglądali tu rzadko. Z drugiej strony, są one zawsze doskonale przygotowane pod kątem turystów-przyrodników: kładki, wieże obserwacyjne, liczne, zróżnicowane pod względem długości i poziomu trudności szlaki turystyczne, wiele miejsc noclegowych o niezłym standardzie i do tego spora ilość punktów gastronomicznych.

To, co zadziwia najbardziej to fakt, że położone na zbliżonej do Polski szerokości geograficznej obszary, pod względem przyrodniczym nie dają nawet szansy porównania, bo w Kanadzie parki miejskie wyglądają jak nasza Puszcza Białowieska, z tą tylko różnicą, że są mniejsze.

Od gór po stepy i jeziora, zachodnia część Kanady jest miejscem niezwykłym. Na wyprawę najlepiej jest wybrać się w czerwcu. Wtedy dni są najdłuższe, a przyroda rozkwita- dosłownie i w przenośni. Górskie łąki i rozległe stepy są siedzibą wielu zwierząt- ptaków, ssaków, mniej gadów i płazów. Na nudę nie będą narzekać botanicy, choć tym równie gorąco można polecić wycieczkę na jesień, bo północnoamerykańskie lasy, w przeciwieństwie do europejskich, nie są złote, ale szkarłatne. Rośliny, które znamy z naszych parków, kilkudziesięcioletnie klony albo cyprysiki, tam są gatunkami rodzimymi, rosną po kilkaset lat i osiągają wymiary, które mogą wprawiać w osłupienie.

Kanada Zachodnia, przy wszystkich swoich walorach turystycznych, jest krajem łatwym do zwiedzania. Przystosowanie dla potrzeb ruchu turystycznego jest spore, ale jednocześnie nie ingeruje się tu w przyrodę tak bardzo, jak w Europie.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *