Jezioro Nezyderskie

Autor - Cze 3, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

jezioro-nezyderskieŻeby uprawiać ekscytującą turystykę przyrodniczą, nie trzeba wcale jechać daleko. Raptem kilka godzin od południowej granicy oddalone jest największe stepowe jezioro  Europy. Chodzi o położone na granicy Austrii i Węgier Jezioro Nezyderskie.

To niezwykłe jezioro jest atrakcyjne z dwóch zasadniczych powodów. Pierwszy jest taki, że stepowe jeziora, w tym również i to, charakteryzują się dość dużą zmiennością stanów wody. W historii Jeziora Nezyderskiego zdarzyło się już, że jego bezodpływowa niecka zupełnie wyschła. Drugi powód jest taki, że przez środek jeziora przebiegał front Zimnej Wojny. Bez znaczenia? Wcale nie. Właśnie to doprowadziło to zachowania brzegu w prawie nienaruszony stanie- przez wiele lat nie działo się tam dosłownie nic, a ten czas wystarczył też, żeby natura zatarła wcześniejsze ślady działalności ludzi.

Jezioro przyciąga jednak nie tylko swoim naturalnym wyglądem, ale przede wszystkim mozaikowatością terenu. Od mokradeł po suchy step żyją tu rzadkie w innych częściach kontynentu zwierzęta i rośliny. Zarówno po stronie austriackiej, jak i po węgierskiej, wokół jeziora założone są rezerwaty przyrody i parki narodowe. Ze względu na charakter terenu, chroni się tu głównie ptaki, ale również susły moręgowane, których ulubionym odcinkiem terenu jest jedno z pól campingowych.

Jezioro Nezyderskie to jednak nie tylko przyroda. Po udanych ławach z aparatem warto więc przyjrzeć się także kulturze tego regionu, a właściwie kulturom, bo właśnie tu, na styku kilku kultur, wyraźnie można zobaczyć, jak silne wpływy kształtowały to, co nazywamy dziś zbiorczo kulturą europejską.

Wyjazd nad Jezioro Nezyderskie nie jest długi. Optymalną porą do obserwacji przyrodniczych jest wiosna, szczególnie początek maja, ale w praktyce można tu przyjechać o każdej porze roku. Mimo bliskości kąpielisk termalnych, lokalnych turystów poza pensjonatami jest tu bardzo niewielu. Na razie zresztą wśród Polaków Jezioro Nezyderskie też nie cieszy się wielką popularnością. Z jednej strony dobrze, z drugim może trochę szkoda, bo to piękne miejsce i turystyka przyrodnicza na pewno ma szanse się tu rozwijać. Ponieważ i Austriacy, i Węgrzy, bardzo dbają o stan środowiska naturalnego, jest nadzieja, że jezioro nie zostanie wkrótce zadeptane.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *