Jeziora Salzburskie

Autor - 24 maja, 2013 w Podróże, Polecamy, Turystyka | 0 comments

jezioro-salzburskieWiększości Polakom Austria myli się z Australią, a jeśli już się zdecydują, to główne mniej absurdalne skojarzenie to Alpy. Turystyka przyrodnicza i Austria to jednak trochę inny punkt widzenia. W Alpach Salzburskich znajduje się bowiem spora liczba bardzo malowniczych jezior, wokół których ruch turystyczny jest względnie niewielki. No cóż, nie są to podróże po miejscach niezmienionych przez człowieka, ale zmiany, jakie tu nastąpiły, nie są gigantyczne. Przyroda i środowisko nie zostały spustoszone, choć oczywiście zasięgi niektórych gatunków musiały się, pod naporem człowieka, nieco skurczyć.

Fascynującym widokiem jest już sama woda tych oligotroficznych jezior- tak przejrzysta, tak krystalicznie czysta, że zdatna do picia. Otoczenie tych akwenów stanowią wysokie góry, porośnięte lasami i łąkami górskimi, czasem opadające stromo kamienistymi urwiskami.

Jeziora Salzburskie to miejsce dla turystyki przyrodniczej wyjątkowe, bo trasy tu nie wiodą po ostępach i niezagospodarowanej przestrzeni. Każda ścieżka jest w istocie dobrze zaplanowanym szlakiem turystycznym, ale przede wszystkim również jest doskonale wkomponowana w otoczenie, dlatego można mieć wrażenie, że ludzie tylko zbudowali tu schroniska.

Zróżnicowana rzeźba terenu, różnice wzniesień rzędu pół kilometra, atrakcyjne szlaki wodne- wszystko to sprawia, że Jeziora Salzburskie są naprawdę godne zobaczenia. Szczególnych wrażeń dostarczy taka wędrówka miłośnikom ornitofauny, a przede wszystkim flory. Jeśli wie się, gdzie spojrzeć, można tu wypatrzeć bardzo rzadkie gatunki storczyków oraz roślin wodnych. Często te niepozorne rośliny (a zarówno storczyki, jak i wodne paprocie zwykle niełatwo jest zauważyć) są główną atrakcją dla osób, które przyjechały tu podziwiać ożywioną przyrodę. Same widoki już zresztą zachęcają do przyjazdu, a że miejsce jest łatwo dostępne, bo można tu dojechać wprost z Wiednia autostradą, turystów nigdy nie brakuje.

Jeziora Salzburskie nie są może miejscem najbardziej obfitującym w różne przyrodnicze rarytasy, ale piękne widoki oraz lekkie, spacerowe wręcz trasy sprawiają, że to doskonałe miejsce dla osób, które swoją przygodę z turystyką przyrodniczą dopiero zaczynają. Jak to mówią- małymi kroczkami do przodu.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *