Jak się spakować?

Zazwyczaj organizatorzy wypraw przyrodniczych nie narzucają swoim klientom żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o bagaż. Czasem podają jednak jakieś ograniczenia wagi bagażu głównego. W takich przypadkach należy się dostosować do wytycznych organizatora, a jeśli żadne ograniczenia nie zostały wprowadzone, należy spakować się z głową.

Przede wszystkim więc należy jak najbardziej ograniczyć ilość zabieranych bagaży. I tak, kiedy będziemy wracali, będziemy mieli ich więcej, bo zawsze po drodze coś się kupuje. Jak spakować to, co zabieramy?

Na pewno nie warto rozstawać się z dokumentami i pieniędzmi. Dokumenty i tak będą nam potrzebne w przypadku wielu kontroli, a pieniądze najbezpieczniej zawsze jest mieć przy sobie. Warto też gdzieś w kieszeń wsunąć paczkę chusteczek higienicznych.

W tym miejscu mała uwaga- wiele wypraw turystyki przyrodniczej rozpoczyna się od przelotu. W takim wypadku linie lotnicze mogą ustalać własne limity bagażu albo inne ograniczenia i do nich musimy się dostosować. Jeśli nie- warto skorzystać z poradników umieszczonych na lotniskach, bo tam znajdziemy informacje dotyczące tego ile płynów można mieć w bagażu podręcznym, jaki duży może być cały bagaż i w co należy go spakować, bo to także nie jest bez znaczenia.

Najmniej kłopotów mają ci, którzy na wycieczkę jadą autokarami albo busami, ale w takich wypadkach trzeba pamiętać, żeby rzeczy niezbędne zabrać ze sobą do autobusu.

Jeśli w naszym bagażu znajdują się przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu na przykład podczas jazdy po dziurawej drodze, takie jak aparaty czy kamery albo laptopy, warto dobrze je zabezpieczyć. Żeby nie zabierać dodatkowego bagażu, wystarczy takie wrażliwe urządzenia zawinąć w jakąś odzież albo ręcznik.

Pakować się należy przede wszystkim z głową, a więc tak, żeby rzeczy najpotrzebniejsze znalazły się w miejscu umożliwiającym ich szybkie wyjęcie. Niby jest to sprawa oczywista, ale mało to razy ludzie musieli wypakowywać pół walizki, żeby skądś wygrzebać dowód osobisty? Naprawdę, źle spakowany bagaż może w bardzo dużym stopniu utrudnić pozytywne zapamiętywanie wyprawy. Należy też pamiętać o zabraniu jakiegoś małego plecaka (torba się nie sprawdza), na wycieczki na miejscu, podczas gdy bagaż główny będzie na nas spokojnie czekał.