Irlandia

Autor - Maj 4, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

palmy-w-irlandiiIrlandia dla Polaków była raczej celem turystyki zarobkowej i mało kto spodziewał się, że może stać się także atrakcją dla przyrodników. A jednak. Kraj ten, przynajmniej jak na normy europejskie, jest niezbyt gęsto zaludniony.

Na stosunkowo niewielkiej powierzchni można przyjrzeć się najróżniejszym biotopom, a osobliwie największą różnorodnością charakteryzują się tutejsze wybrzeża. Jest tu więc szereg piaszczystych plaż, które tylko średnią temperaturą różnią się od egipskich, ale są też plaże kamieniste, skaliste wybrzeża, najwyższe europejskie klify i małe, skale wysepki rozrzucone w niedużej odległości od brzegu.

Ze względu na klimat, który jest tu dużo mniej zmienny niż nasz „umiarkowany”, choć wiele gatunków roślin jest dla Irlandii i Polski wspólnych, mało który wygląda podobnie. Drzewa przyjmują tu dziwne kształty i formy, a nasze rośliny ozdobne, które chętnie sadzimy w doniczkach, w Irlandii rosną dziko i osiągają zdecydowanie bardziej okazalsze postaci. Do tego należy doliczyć olbrzymią liczbę wilgociolubnych mszaków, porostów i pnączy, których u nas próżno szukać. Każdy przyrodnik na pewno pozna różaneczniki i ostrokrzewy, które jednak w niczym nie będą przypominały swoich polskich, skarłowaciałych braci.

Mimo wszystko podróże przyrodnicze po Irlandii nie mogą jednak być jedynie wyprawami po torfowiskach i wybrzeżach. Przyroda Irlandii ma też swój aspekt kulturowy. To w dużej mierze właśnie uwarunkowania przyrodnicze kształtowały kulturę i obyczaje tutejszych mieszkańców i to praktycznie w każdym okresie historycznym. Nawet więc najbardziej zagorzały przyrodnik, powinien znaleźć czas na chwilę odpoczynku w tradycyjnym irlandzkim pubie.

Po kuflu złocistego trunku można wrócić do oglądania tuzina owadożernych roślin, które rosną tu bardzo bujnie i poszukiwania ptaków, które Polacy znają głównie z nazwy. Szczególne bogactwo awifauny rozwija się na skalistych wybrzeżach, a w sezonie lęgowym skaliste wysepki zamieniają się w rozwrzeszczane kolonie ptaków morskich. Część z nich pewnie będzie każdemu znana, ale to nie one będą najsilniej przyciągały uwagę.

Zwiedzanie Irlandii to nie luksus. Ceny są przyzwoite, a wrażenia pozytywnie zaskakujące. Warto pokusić się o poznanie Zielonej Wyspy od innej strony.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *