Formalności

Autor - Mar 1, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

bilet-lotniczyTurystyka przyrodnicza podlega ogólnym regulacjom, tak samo jak każda inna forma turystyki zorganizowanej. To oznacza, że musimy dokonać pewnych formalności, zanim dokądkolwiek się wybierzemy.

Po pierwsze trzeba podpisać odpowiednią umowę z organizatorem. Zwykle są to niewielkie, czasem jednoosobowe biura podróży, które jednak podlegają tym samym prawom co potentaci rynku wycieczkowego. To oznacza, że musimy najpierw dobrze przeczytać umowę i ewentualnie doprecyzować jej zapisy. Tutaj zwykle jednak wszystko jest w porządku i podpisanie umowy jest tylko prosta formalnością.

Wiele będzie zależało od tego, dokąd się wybieramy. Najmniej formalności, czyli praktycznie tylko umowa, będzie nas dotyczyła, jeśli będziemy wybierali się na wycieczkę po Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że w innych przypadkach może być wymagane dopełnienie jakichś formalności wizowych czy związanych z wjazdem. Na przykład, to ważna informacja do osób mających paszporty sprzed 2006 roku, do Kanady z takim paszportem nie wjedziemy. Obowiązku wizowego wprawdzie nie ma, ale przekroczenie granicy może nastąpić tylko na podstawie paszportu biometrycznego.

Z kwestii formalnych pozostaje jeszcze podpisanie umowy ubezpieczenia. Czasem biura organizujące wyprawy przyrodnicze współpracują z jakimiś agencjami ubezpieczeniowymi, ale częściej musimy, jeśli w cenie wycieczki nie ma ubezpieczenia, poszukać jakiegoś na własną rękę.

W kwestiach formalnych należy jeszcze uregulować wszystkie swoje urzędowe sprawy na miejscu. Wiele osób o tym zapomina i wyjeżdża, odkładając na później różne drobiazgi administracyjne. Rozumiem, wycieczka wycieczką, każdego cieszy, ale sprawy urzędowe mają swój terminarz i trzeba go przypilnować, żeby po powrocie nie doznać niemiłej niespodzianki.

Ostatnią formalnością jest jeszcze ewentualne uzupełnienie książeczki szczepień, jeśli taka jest wymagana. To wprawdzie rzadkie przypadki, ale tym bardziej trzeba zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza że czasem trzeba, aby uzyskać wpis, przyjąć kolejną dawkę szczepionki, a tego nigdy nie należy robić na ostatnią chwilę. Tak oto przygotowani od strony całej papierologii, ewentualnie załatwiwszy różne dziwne pozwolenia, jesteśmy gotowi do drogi, którą uda się nam zakończyć pozytywnymi wspomnieniami.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *