Dokąd na wyprawy przyrodnicze?

Autor - Sty 13, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

turystykaWybierając miejsce docelowe dla podróży turystycznych, często poza ceną, bierzemy także pod uwagę opinie innych, żeby przekonać się, dokąd naprawdę warto pojechać w ramach określonego budżetu. Oczywiście marzeniem większości osób jest wyprawa w miejsca niezmienione przez człowieka, ale w praktyce miejsc takich jest niewiele, nie wszystkie odpowiadają naszym preferencjom z różnych względów, a na dodatek, większość z nich leży poza Europą, więc koszt jest, jaki jest.

Właśnie ze względu na pieniądze, większość wypraw odbywa się gdzieś w niedalekie okolice. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać wyjazdu w miejsca zatłoczone i gwarne ruchem turystycznym. Okazuje się bowiem, że również w Europie znajdują się atrakcyjne przyrodniczo miejsca, które nie tylko, że nie są zadeptane, ale stanem swoim niewiele odbiegają od naturalnego. Co ważne, często wszystko to znajduje się niedaleko dużych centrów ruchu turystycznego, więc z dotarciem na miejsce nie ma problemu. Najpopularniejsze są lokalizacje na Półwyspie Iberyjskim, i to już od lat. Hiszpania, „kontynent w miniaturze” w dużej mierze zachowała naturalny charakter środowiska, podobnie jak niektóre regiony Austrii i Węgier.

Z celów pozaeuropejskich na pierwszym miejscu znajduje się Madagaskar. Powodów takiego stanu rzeczy trudno nie dostrzec. Dziwi jednak, że większość innych krajów afrykańskich, gdzie też turystyka przyrodnicza ma swoje trzy grosze do wtrącenia, nie ma żadnego, który byłby równie popularny, choć znajdują się tam na przykład zimowiska wielu gatunków ptaków.

Popularne są również kraje takie jak Brazylia, Peru, Chile czy Kanada, ale tu znów w paradę wchodzą pieniądze. Co jednak zrobić, żeby wybrać właściwie?

Przede wszystkim trzeba zapamiętać jedną rzecz: blisko, nie oznacza nudy. Wiele miejsc w Europie swoim pięknem dorównuje najbardziej egzotycznym miejscom na świecie. Oczywiście, zawsze można palcem wskazywać różnice, ale właśnie temu służą wyprawy przyrodnicze, żeby odkrywać piękno i wartości natury nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka są z tym problemy. Znalezienie miejsc niezmienionych przez człowieka nie jest może łatwe, ale nawet na Starym Kontynencie są setki miejsc, które nie są gęsto zaludnione ani w żaden sposób wykorzystywane przez ludzi.

Tagi: , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *