Czym nie jest turystyka przyrodnicza?

Autor - Lut 14, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

ptakTurystyka przyrodnicza, jako branża względnie nowa, cały czas nieszczególnie popularna i niszowa, czasem przedstawiana jest w dziwny sposób przez różne opracowania, które zrównują ją to z turystyką wiejską, to z survivalem. Turystyka przyrodnicza przede wszystkim nie jest żadnym z tych dwóch typów.

Celem turystyki wiejskiej jest korzystanie z krajobrazów i środowisk wiejskich. Oczywiście, turystyka przyrodnicza czasem na swoje miejsca docelowa wybiera mniejsze osady, ale nie dla nich samych, a dla okolicznych walorów środowiskowych i równie często znajduje swój cel w okolicy wielkich miast. Z survivalem też nie ma wiele wspólnego, bo komfortowe noclegi i dobrze zaplanowana trasa to gigantyczna różnica.

Turystyka przyrodnicza jednak nie jest też zwykłą aktywnością rekreacyjną. Gdyby przypatrzeć się uważnie roli, jaką odgrywa, można powiedzieć, że są to rekreacyjne wyprawy edukacyjne. Nie chodzi bowiem tylko o to, żeby przejść się po górach albo stepach i patrzeć na krajobraz. Zwykle turystyka przyrodnicza nastawiona jest na obserwację jakiegoś wycinka środowiska, a uczestnicy wyprawy to wnikliwi obserwatorzy, którzy w czasie wycieczki chcą się czegoś dowiedzieć, a nie tylko rozruszać skostniałe stawy.

Turystyka przyrodnicza wymyka się powszechnej opinii, ponieważ w zupełnie inny sposób wykorzystuje środowisko. Tutaj źródłem radości nie jest samo nurkowanie i kąpiele słoneczne, ale obcowanie z przyrodą, poznawanie jej i podglądanie pewnych zjawisk w naturze. To jednak nie czyni z turystyki przyrodniczej żadnego rodzaju „lekcji”, chyba że lekcję pokory i cierpliwości.

Myli się również ten, kto pod pojęciem turystyki przyrodniczej widzi tylko pętanie się po jakichś mokradłach, lasach, trzcinowiskach czy wędrówki po górach. Większość wycieczek tego rodzaju ma jakieś elementy, które środowisko naturalne wiążą z kulturą. I tak na przykład w czasie wycieczki na Białoruś zwiedza się również Grodno, a w czasie wyprawy do Irlandii nie wolno pominąć wizyty w tradycyjnym pubie. Chodzi o to, żeby poznać przyrodę, owszem, ale nie o to, żeby odcinać się od cywilizacji w sposób zupełny i absolutny. Turystyka przyrodnicza to po prostu sposób na poznanie innych zakątków świata od innej, nieszczególnie znanej do tej pory strony.

Tagi: , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *