Cypr

Autor - Cze 16, 2013 w Podróże, Turystyka | 0 comments

plaza-cyprJedną z najciekawszych propozycji turystycznych dla osób, które chciałyby spojrzeć na świat z innej, barwniejszej strony, czyli poznać różne zakątki od strony ich walorów przyrodniczych, jest Cypr. Zupełnie przypadkiem ze względu na swoje położenie, jest to także jedna z tańszych destynacji.

Dzięki lokalizacji i izolacji od stałego lądu Cypr jest jedną z najważniejszych skarbnic śródziemnomorskiej przyrody. Charakterystyczne dla tego miejsca są również przeloty rzadkich, często w europie w ogóle nie spotykanych gatunków ptaków migrujących między Azją a Afryką.

Podróże do Cypru są doskonałą propozycją dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z turystyką przyrodniczą. Obszar jest niewielki, ale za to niewyobrażalnie różnorodny. W miejscach oddalonych od siebie o kilkanaście do kilkudziesięciu kilometrów możemy oglądać wiele egzotycznych biotopów: klify skaliste, zarośla macchi, a także górskie bory sosnowe. Cypr zdecydowanie jest miejscem dość mocno przekształconym przez człowieka. Głównym elementem antropogenicznym są tutaj gaje oliwne, jednak i one dla uważnego obserwatora mogą być źródłem wspaniałych wspomnień, ponieważ stanowią środowisko życia wielu rzadkich gatunków, w tym kilkunastu gatunków węży.

Nie mniejszych wrażeń dostarczają obserwacje szuwarów i słonych bagien, które, nawet jeśli są niewielkie, tętnią życiem. Często wśród słonych bajorek i bagien trafiają się słodkowodne, sztuczne zbiorniki. One również wprowadzają wiele różnorodności, stając się miejscem żerowania lub nawet gniazdowania dla ptaków afrykańskich.

Świat roślinny jest również bogaty. Można tu oglądać przynajmniej kilkadziesiąt różnych formacji roślinnych, w których często pojawiają się gatunki u nas uprawiane jako ozdobne- malwy albo mieczyki. Różnorodność świata przyrodniczego jest tu zharmonizowana ze środowiskiem cywilizacyjnym. Cypr to miejsce, gdzie pojęcie zrównoważonego rozwoju traktuje się bardzo poważnie. Chociaż więc nie jest to miejsce niezmienione przez człowieka, czasem naprawdę można się tak poczuć, mimo iż do hotelu jest nie więcej niż kilkanaście kilometrów.

Zaletą, którą docenią początkujący turyści, jest doskonale rozbudowana baza noclegowa i ogólnie sektor usług turystycznych. Zwykle przecież nie przyjeżdża się tu w celu obserwacji przyrody, ale by zażywać słonecznych kąpieli na piaszczystych plażach.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *