Białoruś

Autor - Kwi 26, 2013 w Podróże, Polecamy, Turystyka | 0 comments

jezioro-na-bialorusiOstatnia dyktatura Europy to nie tylko problem polityczny, ale również środowiskowy. Rozwój turystyki przyrodniczej jest jednym ze sposobów na to, aby pomagać w utrzymaniu cennych przyrodniczo terenów naszego wschodniego sąsiada bez względu na wiatry polityczne.

Szczególną popularnością wśród turystów-przyrodników odwiedzających Białoruś cieszą się rozlewiska Prypeci, które są jednym z najbogatszych w Europie siedlisk lęgowych ptaków błotnych. Dzięki rozwiniętej sieci dróg dobrej jakości można jednak poznać Białoruś bardziej wszechstronnie, bo to nie wszystko, co można tam zobaczyć.

Polesie, kraina bagienna, jest siedzibą paru gatunków ssaków wodnych oraz grubo ponad dwustu gatunków ptaków. Wprawdzie większość z nich jest pospolita również w Polsce, na inne, jeśli się zaczaić w odpowiednim miejscu, też można urządzić bezkrwawe łowy, ale wiele z gatunków w Polsce nie występuje. Do tego warto dodać coś o bogactwie insektów. Dla wielu osób nie są one zdecydowanie najprzyjemniejsze, boć jednak kąśliwe, ale turysta-przyrodnik musi poznać przyrodę z każdej strony.

Im bardziej na północ się przesuwamy, tym bardziej siewkowe ustępują kurakom: głuszcom i cietrzewiom. W czasie całej wędrówki w większych kompleksach leśnych, również tych podmokłych, można spotkać sporo większych ssaków. Wprawdzie duża część z nich, na przykład rysie i wilki, nie są aktywne za dnia, ale wybierając odpowiednie miejsce można oglądać dziki, a nawet żubry.

Bogactwo przyrodnicze Białorusi jest prawdopodobnie największym jej skarbem. Polsko-białoruskie kompleksy przyrodnicze, takie jak Puszcza Białowieska, są ważnymi elementami trwałej europejskiej sieci siedliskowej. Dość dodać, że Puszcza Białowieska po polskiej stronie to jedynie przedsionek prawdziwego lasu i bogactwo, które obserwujemy u nas, choć spore, jest tylko ułamkiem tego, co ma do zaoferowania Białoruś. Jest to kraj przede wszystkim w dużej mierze torfowiskowy i bagienny, co na trwałe definiuje jego charakter przyrodniczy. Gdyby kiedykolwiek doszło do choćby częściowego osuszenia tych bagiennych kompleksów, cała europejska przyroda poniosłaby niewyobrażalnie wielkie straty. Może więc nie warto ryzykować i należy pojechać, zobaczyć, póki jest na co patrzeć.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *